Antracytowe ściany - wady i zalety. Do jakich pomieszczeń antracyt?

Antracytowe ściany – wady i zalety. Do jakich pomieszczeń antracyt?

Antracyt – kolor o tajemniczej nazwie, kiedyś rzadko wybierany przez projektantów wnętrz, obecnie zyskujący na popularności, dzięki modzie na zdecydowane odcienie. O jakim kolorze mowa? Zagadkowy antracyt to bardzo ciemna wersja szarości, stojąca blisko czerni. Sprawia wrażenie przygaszonej, wręcz wypłowiałej barwy. Ta głęboka wersja szarego jest łagodniejsza w odbiorze od typowej czerni, zatem potrafi być bardzo elegancka i gustowna w odbiorze. Nazwa pochodzi od koloru kamienia, który jest odmianą węgla kopalnego. 

Antracytowe ściany - wady i zalety. Do jakich pomieszczeń antracyt?

Antracyt na ścianach – wady i zalety

Jego podstawową zaletą jest jego nietuzinkowość i rzadkość stosowania – malując ścianę w tym kolorze zyskujemy pewność, że nasze wnętrze będzie się wyróżniać na tle innych mieszkań. Antracyt to barwa odważna i zdecydowana, więc to samo można powiedzieć o właścicielu pokoju w tym kolorze. Potrafi nadać przytulności, charakteru i elegancji wnętrzu.

Wady? Trzeba użyć go umiejętnie – z dobrymi dodatkami i nie w nadmiarze, np. wystarczy pomalować jedną ścianę. Inaczej możemy uzyskać ponury i smutny efekt, upodabniając pokój do ciemnej piwnicy. 

Antracytowe ściany – z czym łączyć?

Ten kolor jest uwielbiany w wnętrzach industrialnych, dlatego wspaniale łączy się z drewnem, kamieniem i surową cegłą. Podobny do koloru czarnego, będzie tak jak on łączył się doskonale na zasadzie kontrastu z jasnymi, jaskrawymi barwami – np. bielą, beżem, czy czerwienią. Jeśli jesteśmy zwolennikami monochromatycznych projektów, można antracyt zestawić z innymi, jasnymi odcieniami szarości. Dobrą wskazówką jest pomalowanie ściany na antracytowo tej, która jest najlepiej oświetlona przez naturalne światło m.in. naprzeciw okna, by ją doświetlić i wyeksponować. Na tle takiej ściany dobrze wyglądają meble w kontrastowych barwach. By całe pomieszczenie do siebie nawiązywało, można zakupić nieliczne dodatki w kolorze antracytu (poduszki, lampka stojąca itp.).

Antracytowe ściany - wady i zalety. Do jakich pomieszczeń antracyt?

Antracytowa ściana – w jakich wnętrzach?

Tu odpowiedź może być zaskakująca – w każdych, nawet w pokoju dziecięcym. Obecnie, dzięki farbom magnetycznym i tablicowym w tym kolorze (przywołującym na myśl tablicę szkolną), dzieciaki mogą rozwijać swoją wyobraźnię i dać upust kreatywności. Wszystkie dzieła narysowane kredą można bez problemu zetrzeć, bez uszkodzenia powierzchni.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale według psychologii kolorów ciemne barwy dają poczucie spokoju, opanowania i bezpieczeństwa, więc antracyt idealnie nada się do sypialni, salonu czy biura. W tym ostatnim warto go wykorzystać w biurach służbowych – sprawi wrażenie prestiżowego i profesjonalnego. Oczywiście, każdy pokój najlepiej będzie wyglądał w nowoczesnej aranżacji. Omawiany kolor nadaje się również do łazienek – najlepiej w połączeniu z białymi, minimalistycznymi kafelkami. Da to wrażenie czystości i porządku, tak bardzo pożądane w tym pomieszczeniu. 

Z dodatkowych wskazówek warto nadmienić, że aby „ocieplić” wizerunek pokoju, w którym są antracytowe ściany, przydadzą się miłe w dotyku tkaniny – puszysty dywan, gładkie poduszki czy miękkie zasłony. Dużą różnicę dadzą też żywe, zielone rośliny, im więcej tym lepiej. Dobrym pomysłem jest też usytuowanie tego koloru w „honorowym” miejscu pomieszczenia, np. za kominkiem w salonie, czy za nagłówkiem łóżka w sypialni. 

Ważnym jest, by przy zakupie farby upewnić się, że naprawdę mamy do czynienia z antracytem. Jest on bowiem bardzo często mylony z grafitem. Wydają się niemal identyczne, jednak grafit jest zdecydowanie cieplejszą barwą – antracyt charakteryzuje się chłodniejszym odcieniem.