Sposoby na skuteczne podlewanie

Sposoby na skuteczne podlewanie

Efektywne podlewanie wiąże się z optymalnym wykorzystaniem używanej wody, która nie powinna być rozprowadzana losowo i marnowana. Aby to osiągnąć warto skorzystać z coraz popularniejszych nowoczesnych systemów nawadniania. W artykule podpowiadamy, które z nich cechują się największą efektywnością.

Sposoby na skuteczne podlewanie

Nawadnianie kropelkowe – ergonomiczne podlewanie roślin

Nawadnianie systemem kropelkowym to coraz popularniejsze rozwiązanie, po które sięgają właściciele sadów, pól uprawnych oraz niewielkich ogrodów lub działek. Daje możliwość zoptymalizowania rozwoju roślin dzięki wykorzystaniu systemu dozującego wodę w formie kropelek. Podstawę omawianego rodzaju nawadniania stanowi stanowi rura zasilająca z zainstalowanym kroplownikiem lub niewielkim zraszaczem. Takie rozwiązanie pozwala na podlewanie przy pomocy kropelek, co ma przełożenie na wysoką skuteczność nawilżania gruntu. Ważną cechą opisywanego systemy jest rozprowadzanie wody w niezbyt szybki, ale systematyczny sposób. Według najnowszych szacunków nawadnianie kropelkowe pozwala na zaoszczędzenie ponad 50% wody w porównaniu z tradycyjnymi sposobami podlewania. Jest to podejście ekologiczna, a po za tym ze względu na automatyzacje systemu nie zajmuje zbyt wiele czasu. Warto dodać, że podlewanie kropelkowa pozwala uniknąć namoczenia liści roślin. Dzięki temu są one mnie narażone na odparzenia oraz inne różne choroby. Opisywane rozwiązanie daje możliwość dostosowania intensywności podlewania do wybranego gatunku roślin, co pozwala na ich szybki i zdrowy rozwój. Ponadto nawadnianie kropelkowe może być stosowane do uzupełnianie składu mineralnego gleby.

Sposoby na skuteczne podlewanie

Wbijane zraszacze obrotowe – sposób na piękny trawnik

Kolejny modny sposób nawadniania to stosowanie wbijanych zraszaczy obrotowych. Jest on szczególnie przydatny w przypadku podlewania i nawożenia trawników o większym metrażu. W odróżnieniu od innych typów zraszaczy modele wbijane obrotowe posiadają dynamiczniejszą konstrukcje, która przekłada się na możliwość podlewania kilku obszarów jednocześnie. Są napędzane przez urządzenia nazywane turbina zraszającymi i wyposażone w kilka otworów wylotowych dla wody. Taka budowa pozwala na efektywne nawadnianie sporych obszarów, sprawdzą się w przypadku średnich i dużych przydomowych ogrodów. Warto zaznaczyć, że tego typu zraszacze są naprawdę tanie, a ich stosowanie pozwala na oszczędność w postaci mniejszej ilości wykorzystywanej wody. Po za tym jest to opcja zwalniająca z konieczności czasochłonnego wędrowania po ogrodzie z wężem w ręku. Nawadnianie odbywa się automatycznie i co ważne gwarantuje równomierne efekty.

Automatyczne podlewanie zraszaczami – nowoczesna pielęgnacja ogrodu

Podobnie jak wspomniany system kropelkowy automatyczne podlewanie zraszaczami odbywa się przy minimalnej ingerencji człowieka. Jest sterowane elektronicznie, co umożliwia ustalenie konkretnych godzin pracy oraz intensywności nawadniania. Wiele osób decyduje się na automatyczne podlewanie w nocy lub wczesnym rankiem, dzięki czemu dzień w ogrodzie odbywa się bez zakłóceń w atmosferze pełnego relaksu. Warto zauważyć, że podlewanie nocą w czasie godzin gwarantuje redukcje strat wody związanych z parowanie pod wpływem słońca. Po za tym takie rozwiązanie cechuje się dużą regularnością, podlewanie ręczne wymaga wiele czasu, na którego brak narzeka większość z nas. Z tego powodu nierzadko bywa zaniedbane, co ma negatywny wpływ na rozwój roślin. Stosowanie automatycznych zraszaczy pozwala tego uniknąć, a ponadto umożliwia racjonalne i oszczędne wykorzystanie wody.