Kolor musztardowy - jak dobrać dodatki w kolorze musztardowym do wnętrza

Kolor musztardowy – jak dobrać dodatki w kolorze musztardowym do wnętrza

Jak dobrać dodatki w kolorze musztardowym do wnętrza

Kolor musztardowy w ostatnich latach jest jednym z najpopularniejszych kolorów, wykorzystywanych do dekoracji wnętrz. Jego specyficzna barwa sprawia, że wspomniany kolor nie pasuje do wszystkiego. Dobierając dodatki w musztardowej żółci, musimy mieć świadomość, że tylko w niektórych pomieszczeniach będą one prezentowały się bardzo atrakcyjnie. Do jakich wnętrz pasują dodatki w kolorze musztardowym?

Kolor musztardowy - jak dobrać dodatki w kolorze musztardowym do wnętrza

Kolor musztardowy, czyli jaki?

Każda osoba wie jaki kolor ma musztarda, jednak co na temat tej barwy mówi psychologia koloru? Kolor musztardowy jest kolorem z „żółtej” rodziny i działa niezwykle stymulująco. Przez wielu określany jest jako głęboki, lekko brudny lub ziemisty żółty. Dodatki w tym kolorze od razu zwracają na siebie uwagę i przyciągają wzrok. Odpowiedni dobór dodatków w takim kolorze sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało niezwykle świeżo i elegancko.

Kolor musztardowy przez wielu jest uznawany, jako kolor bardzo trudny w wykorzystaniu, co jest prawdą. Jednak jeśli zdecydujemy się na jego wykorzystanie z głową i wiemy na co zwracać uwagę, efekty aranżacyjne będą nieporównywalne z niczym innym. Musztardowy jest kolorem bardzo niejednoznacznym, który dzięki temu pozytywnie się wyróżnia, jednak podczas używania go do aranżacji wymaga sporej uwagi. Przemyślane dodatki „przyprawią” pomieszczenie, które od razu stanie się cieplejsze.

Dodatki w kolorze musztardowym – z czym je łączyć?

Kolor musztardowy jest multifunkcjonalny, co oznacza, że w zależności od sparowania go z innym kolorem, efekty mogą być całkiem inne. Jeśli zdecydujemy się na dodatki w kolorze musztardowej żółci, powinniśmy pamiętać, aby nie łączyć ich z pomieszczeniem, gdzie głównymi barwami są neutralne barwy ziemi. Takie dodatki sprawią, że pomieszczenie będzie nudne i optycznie ciężkie.

Musztardowa żółć bardzo dobrze czuje się w pomieszczeniu, gdzie większość barw pozwala się mu wyróżnić i ożywić wnętrze. Świetnym połączeniem będzie kolor szary, biały lub czarny. Również, jeśli w pomieszczeniu dominują takie kolory jak: burgund, bordo, butelkowa zieleń lub złote akcenty, dodatki w kolorze musztardowym sprawią, że pomieszczenie będzie eleganckie i na swój sposób wysmakowane. Jeśli chcemy, aby musztardowa żółć nie przetłoczyła pomieszczenia, warto zestawić ją z takimi kolorami jak: lawenda, brzoskwinia, mięta albo pastelowy róż. Decydując się na taki dobór barw kolor omawiany kolor będzie wyróżniał się swoją głębią, a jednocześnie pokaże inne, zdecydowanie łagodniejsze oblicze. Idealnym połączeniem będą również, różnego rodzaju odcienie granatu lub fioletu.

Kolor musztardowy - jak dobrać dodatki w kolorze musztardowym do wnętrza

Dodatki musztardowe, czyli jakie?

Decydując się na dodatki w kolorze musztardowej żółci, warto przyjąć zasadę, że staną się one tzw. color pops w całej aranżacji, czyli po prostu kroplami koloru, które rozmieścimy punktowo na całym jego obszarze. Idealnym pomysłem, są poduszki, lampa, narzuta lub wazon w tym kolorze. Jeśli pokój jest utrzymany w szarych tonacjach, wspomniane musztardowe dodatki sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało nowocześnie, a jednocześnie będzie jaśniejsze.

W łazience warto zdecydować się na musztardowe ręczniki, efekt będzie najbardziej imponujący, jeśli dominują tam kolory morskie. W kuchni warto zdecydować się, na musztardowe ściereczki lub jakiś motyw dekoracyjny we wspomnianym kolorze, na meblach kuchennych. Dzięki temu kuchnia będzie bardziej wyrazista i stanie się mniej formalna. W przypadku sypialni, warto trzymać się reguł z urządzania salonu. Lampa, poduszki ewentualnie narzuta będą dobrze się prezentować na tle koloru indygo. W przypadku sypialni można też pomyśleć o zawieszeniu plakatu w omawianym kolorze.

Kolor musztardowy, czyli trudny, ale z potencjałem

Musztardowa żółć nie jest łatwym kolorem do wykorzystania, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Jej zbyt duże ilości przytłoczą całe pomieszczenie. Również złe sparowanie kolorów sprawi, że zamiast ciekawego efektu osiągniemy pomieszczenie wizualnie nudne i ciężkie. Jednak jak widać, decydując się na dodatki w takim kolorze, możemy pomieszczenie uczynić niezwykle ciepłym i eleganckim. Ważne jest jednak, aby kolory dobrane były w taki sposób, aby wspomniane krople musztardowego koloru w pomieszczeniu, mogły się wyróżniać.