Kolor ecru we wnętrzach

Kolor ecru we wnętrzach

Ecru to kolor, który idealnie nadaje się do łączenia z innymi barwami, a przez to jest chętnie wybierany w aranżacjach wnętrz. Barwa ta cechuje się spokojem i stonowaniem i z powodzeniem odnajduje się się zarówno w nowoczesnych przestrzeniach, jak i w klasycznych i bardziej tradycyjnych.

Kolor ecru we wnętrzach

Kolor ecru we wnętrzach

Ecru to jasny kolor, który idealnie nadaje się do kuchni, salonu czy pokoju dziennego. Na pozór wydaje się nieco monotonny, jednak zapewnia duże możliwości aranżacyjne i dobrze łączy się z innymi barwami. Aby określić czym dokładnie jest barwa ecru można wskazać, że jest to odcień pomiędzy bielą, a beżem, który uzyskuje się poprzez wymieszanie jasnej żółci z szarością oraz dodatkiem białego.

W ostatnim czasie kolor ecru zyskał na popularności w aranżacjach wnętrz, co wiąże się z rosnącym zainteresowaniem stylem skandynawskim, w którym to zarówno biel, jak i ecru są wiodącymi barwami. Ecru jest ceniony głównie za to, że nadaje wnętrzu przytulny charakter i stanowi tło dla odważnych dodatków. Co więcej, pomieszczenia w których dominuje ta barwa kojarzą się z niewymuszoną elegancją i nowoczesnością. 

Kolor ecru – z czym łączyć?

Ecru dobrze łączy się z innymi barwami i, zależnie od tego jaki efekt ostatecznie chce się uzyskać, można postawić na kombinacje z delikatnymi odcieniami lub też bardziej odważnymi. W przypadku nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji wnętrz dobrze łączyć ecru z kolorem szarym, białym, błękitnym czy paletą barw pastelowych. Takie zestawienia można spotkać w wielu polskich domach – zwłaszcza w modernistycznych pomieszczeniach.

Jednak kolor ecru idealnie sprawdza się również w zestawieniu z ciemnymi barwami, w takich pomieszczeniach jak np. salony lub pokoje dzienne. Ecru nadaje wówczas szlachetności i elegancji pomieszczeniom, a jednocześnie pozwala stworzyć odważną aranżację. Co istotne, połączenie koloru ecru np. z czarnym pozwala rozświetlić pomieszczenie, a jednocześnie sprawia, że wydaje się ono optycznie większe i bardziej przestronne.

Kolor ecru spotykany jest również w pokojach dzieci i wiele osób łączy się go z delikatnymi, subtelnymi, pastelowymi odcieniami. Bardzo dobrze prezentuje się np. w zestawieniu z jasnym różem lub odcieniami niebieskiego.

Jeśli chodzi o dodatki we wnętrzu to ecru idealnie prezentuje się z meblami z ciemniejszego drewna, co tworzy kontrast, dzięki czemu wnętrze zyskuje charakteru. W wielu domach wstawia się jednak na białe i jasne meble oraz dodatki, które są charakterystyczne dla popularnego obecnie stylu skandynawskiego. Połączenie z nimi kolor ecru również dobrze się prezentuje, ponieważ sprawia wrażenie harmonii i spójności. 

Kolor ecru we wnętrzach

Kolor ecru a meble, dodatki i oświetlenie pomieszczenia

Moda na delikatne, subtelne kolory, takie jak ecru cały czas trwa. Ma na to wpływ fascynacja stylem skandynawskim. Dlatego wiele osób chętnie sięga po subtelne odcienie, które pozwalają zostawić wiele miejsca wyobraźni. Tworząc aranżację wnętrza z takim kolorem jak ecru można pozwolić sobie na szeroki wybór dodatków i zabawę kolorami jeśli chodzi o meble czy tekstylia. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tak jasnej barwy jak ecru istotne znaczenie ma  dobór oświetlenia. Dlaczego? Ponieważ odpowiednie oświetlenie jest kluczowe by móc wyeksponować odcień ściany i podkreślić jej urok. 

Jasne odcienie są pomocne w optycznym powiększeniu wnętrza i nadają mu przestronności i lekkości. Jednym z takich kolorów jest ecru, który na nowo stał się popularny w aranżacjach wnętrz i z powodzeniem odnajduje się w wielu, polskich domach.