Jak udekorować wnętrze obrazami?

Jak udekorować wnętrze obrazami?

W niektórych wnętrzach brakuje życia i kolorów. Jeśli pomieszczenia wydają się zbyt zachowawcze i monotonne, warto sięgnąć po obrazy. Nie trzeba być koneserem sztuki, aby idealnie dobrać dekoracje ścienną do panującego w mieszkaniu stylu. Obrazy odmieniają wygląd wnętrza, nadają mu klimatu i charakteru.

Jak udekorować wnętrze obrazami?

Jakimi obrazami udekorować ścianę w salonie?

Salon jest miejscem reprezentatywnym i zazwyczaj stanowi on największe pomieszczenie w całym domu. Wybór najlepszego rozwiązania zależy przede wszystkim od panującego we wnętrzu stylu. Inna dekoracja sprawdzi się w przestrzeni urządzonej w stylu glamour, a inna w stylu boho. Do aranżacji klasycznych idealnie sprawdzą się obrazy z martwą naturą, jak i efektowne portrety. Ramy do wybranych dekoracji powinny być jednokolorowe i muszą tworzyć spójną całość z innymi elementami wyposażenia salonu. Jeśli chodzi o pomieszczenia nowoczesne, w nich sprawdzą się zwłaszcza minimalistyczne i proste obrazy. Ciekawą propozycją są zwłaszcza dzieła nawiązujące do geometrii czy też utrzymane w białym i czarnym kolorze. W stylu glamour doskonałą dekoracją ściany będą bogato zdobione obrazy w pięknych złotych czy srebrnych ramach. W salonie można powiesić jeden duży obraz czy też kilka mniejszych. Gdzie najlepiej go powiesić? Dekoracja ta będzie doskonale pełniła swoją rolę zawieszona na ścianie nad kanapą czy też stołem w salonie.

Jak udekorować wnętrze obrazami?

Jakie obrazy sprawdzą się w sypialni?

Obrazy w sypialni powinny przyczynić się do stworzenia przyjemnej strefy relaksu i odpoczynku. Chcąc uzyskać pożądany efekt najlepiej sięgnąć po rozwiązanie w stonowanej kolorystyce. Trzeba też uwzględnić panujący w sypialni styl. Obrazy można wieszać pojedynczo czy też tworzyć z nich mini galerie. W sypialni sprawdzą się zaszcza obrazy przedstawiające naturę, motywy roślinne, motywy zwierzęce, abstrakcję, postacie rzeczywiste lub ich karykatury czy też motywy urbanistyczne.

Jak udekorować wnętrze obrazami?

O czym należy pamiętać, ozdabiając ścianę obrazami?

  • Obrazy najlepiej wieszać na wysokości, na jakiej będą wygodnie oglądane. Jest to wysokość wzroku domowników, a więc ok 1,5-1,6m nad podłogą. Jeżeli obrazy będą wisieć nad miejscem siedzenia, wówczas można je powiesić niżej,
  • Dekoracje powinny być proporcjonalne wielkością do ozdabianej przestrzeni, gdyż dzięki temu uzyska się efekt uporządkowanej przestrzeni. Należy pamiętać, że zbyt małe dzieła mogą zginąć na wielkiej ścianie,
  • Obok siebie prezentują się świetnie zwłaszcza obrazy z tej samej serii, motywem czy o podobnej kolorystyce. Aby uzyskać efekt harmonii, należy zadbać żeby były oprawione w te same ramy i zawieszone na tej samej wysokości. Oczywiście zawsze istnieje możliwość wyrównania ich wielkości przy użyciu pass-partout,
  • W przypadku wieszania dekoracji nad sofą albo nad stołem w poziomie, powinna być to linia określająca dolną krawędź obrazów. Jeżeli jest to wąska część ściany, wtedy dobrze jest zawiesić na niej obrazy pionowo z uwzględnieniem lini bazowej. Obrazy o tej samej wysokości mogą być umieszczone jeden nad drugim. W sytuacji kiedy mają inna szerokość, linia bazowa powinna przebiegać przez środek obrazu. Bardzo ważne jest to, aby dekoracje zawsze wieszać według ustalonej linii bazowej o tej samej, czy różnej szerokości. Obrazy muszą być też w takich samych odstępach od siebie.
    Obrazy o odmiennych motywach należy oprawiać w różne ramy. Muszą one pasować do stylu wnętrza, swoją kolorystyką, wzornictwem oraz ramą.Obrazy są znakomitą dekoracją w każdym domu, a ich ogromny wybór pozwala na dobranie motywu, który będzie tworzył z resztą aranżacji harmonijną całość.