Drzwi wejściowe do mieszkania - jak wybrać?

Drzwi wejściowe do mieszkania – jak wybrać?

Drzwi wejściowe do mieszkania powinny być funkcjonalne i muszą też dobrze współgrać zarówno z wystrojem wnętrza, jak i z kolorystyką klatki schodowej. Poza tym to ważne, aby drzwi posiadały odpowiednie zabezpieczenia przed wejściem do mieszkania osób do tego niepowołanych i były zrobione z trwałych oraz odpornych na wilgoć materiałów. A na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając drzwi wejściowe?

Rodzaje drzwi wejściowych

Nowoczesne drzwi wejściowe mogą być zrobione z różnych materiałów, dlatego warto wiedzieć, czym się charakteryzują poszczególne modele. Obecnie w renomowanych sklepach można zamówić drzwi wykonane z:

  • drewna
  • materiałów drewnopochodnych
  • stali
  • tworzyw sztucznych

Drzwi drewniane odznaczają się niezwykłą trwałością i precyzją wykonania, a jednocześnie są dosyć drogie i wymagają regularnej impregnacji. Drzwi zrobione z materiałów drewnopochodnych cieszą się obecnie dużą popularnością, ponieważ można je kupić w korzystnej cenie i mają dobre właściwości izolacyjne. Stalowe drzwi są zbudowane z ramy i blachy, a całość jest pokrywana okleiną, farbą lub innym materiałem wykończeniowym. Takie drzwi są dosyć tanie, jednak trudno je ocieplić, przez co mogą się nie sprawdzić w budynkach, w których klatka schodowa nie jest ogrzewana. Drzwi z tworzyw sztucznych dobrze izolują ciepło i można je nabyć w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych.

Jak wybrać dobre drzwi wejściowe do mieszkania?

Drzwi wejściowe muszą być dźwiękoszczelne, szczególnie jeśli mają być zamontowane w dużym bloku, gdzie z klatki schodowej codziennie korzysta wiele osób. Dlatego wybierając drzwi wejściowe, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik Rw, który powinien wynieść nie mniej niż 27 dB. Kolejnym ważnym kryterium będzie stopień, w jakim drzwi przepuszczają ciepło. Izolacja cieplna jest niezwykle istotna w zimie, a zastosowanie drzwi z korzystnym współczynnikiem przenikania ciepła może się przyczynić do znacznego zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Poza tym drzwi wejściowe muszą być tak zaprojektowane, aby zapewniły domownikom bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są drzwi o różnych klasach bezpieczeństwa oznaczone literami A, B i C. Do mieszkania w bloku najlepiej zamówić drzwi o klasie C, które dodatkowo mogą być jeszcze dymnoszczelne i ognioodporne.

Najlepsze drzwi – czyli jakie?

Drzwi wejściowe w mieszkaniach są bardzo często używane, a domownicy nie zawsze zamykają je we właściwy sposób. Przez drzwi do mieszkania wnoszone są przedmioty o dużych rozmiarach, wózki, meble bądź rowery. W efekcie drzwi wejściowe są wyjątkowo narażone na zarysowania, drobne uszkodzenia i wgniecenia. Dlatego warto wybierać drzwi o wysokiej klasie mechanicznej, które odznaczają się ponadprzeciętną trwałością. W tym celu najlepiej zamawiać modele oznaczone cyfrą 3 lub 4, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed zniszczeniem i mogą dobrze służyć domownikom przez wiele lat. Idealne drzwi wejściowe powinny również doskonale się prezentować wizualnie. Obecnie najchętniej wybierane są drzwi w kolorze czarnym, brązowym, bordo lub grafitowym. Osoby lubiące oryginalne rozwiązania, mogą zdecydować się na bardziej wyraziste odcienie w postaci różu, błękitu, zieleni czy czerwieni.

Nowoczesne drzwi wejściowe mogą być wyposażone w drobne elementy dekoracyjne takie jak przeszklenia, ozdobne listwy czy stylowe klamki. Zamawiając konkretny model drzwi, trzeba sprawdzić sposób ich pielęgnacji i konserwacji. Nie bez znaczenia będzie również czas oczekiwania na montaż drzwi, długość okresu gwarancyjnego oraz dostęp do usług serwisowych.