Aranżacje wnętrz, którymi otaczamy się każdego dnia, mają niebagatelny wpływ na nasz nastrój oraz ogólne samopoczucie. Nic więc dziwnego, że urządzając własne mieszkanie- nasze miejsce wytchnienia i spokoju, przykładamy szczególną wagę do jego odpowiedniego zaaranżowania. Niezwykle dużą popularnością i zainteresowaniem wśród profesjonalnych architektów, projektantów jak również użytkowników wnętrz, cieszy się styl japandi. Jak urządzić w nim mieszkanie? Jakie są jego cechy charakterystyczne? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Styl Japandi i jego charakterystyka
Styl Japandi jest mieszanką dwóch innych styli architektonicznych- japońskiego oraz skandynawskiego. Co więcej, japandi dla wielu osób na całym świecie stał się także filozofią życia, stanowiąc doskonały sposób na prowadzenie usystematyzowanego trybu, przepełnionego ładem oraz harmonią. Jednym z głównych założeń stylu Japandi jest rezygnacja z rzeczy zbędnych. Minimalizm jest więc królem omawianej koncepcji. Proste bryły, oszczędność form oraz geometryczne linie to jego cechy charakterystyczne. Styl skandynawski wniósł do stylu Japandi zamiłowanie do naturalnych surowców i materiałów oraz do stonowanych barw. Dewiza „Less is more” to jego główne motto, które połączone jest z nawiązaniami do kultury japońskiej czy sztuki kintsugi. Decydując się na aranżacje wykonane w tym stylu Japandi stawiamy przede wszystkim na przestrzeń oraz doświetlone wnętrza. Oprócz walorów estetycznych styl charakteryzuje się także wygodą oraz funkcjonalnością. Pomimo tego, że wystrój jest wręcz ascetyczny, nie jest pozbawiony domowego ciepła.
Kilka zasad, którymi należy się kierować podczas urządzania wnętrz w stylu Japandi
Styl Japandi pomimo swojej prostoty wymaga dokładnej analizy dobieranych elementów wyposażenia naszych wnętrz oraz wykończenia podłóg czy ścian. Przede wszystkim zakres wyboru należy zawęzić do maksymalnie trzech kolorów. Najlepszym wyborem będą beże, czerń, szarość, złamana biel jak również inne pokrewne kolory ziemi. Wszelkie tzw. bibeloty czy kurzo łapy ogranicza się do minimum, stawiając na wysoką jakość wyposażenia. Cechą charakterystyczną aranżacji w stylu Japandi są także niskie meble wykonane z naturalnych surowców, takich jak rattan, drewno czy bambus. Co więcej, meble oraz inne wyposażenie wybierane jest z myślą o zachowaniu długoletniej, nienagannej kondycji. W związku z tym, chcąc urządzić nasze mieszkania w stylu Japandi, warto postawić na tzw. przytulny minimalizm. W praktyce oznacza to stworzenie wnętrz przepełnionych wyciszającą atmosferą. Urządzając wnętrza w stylu Japandi należy porzucić wszelkie materiały, do których produkcji używa się chemii, przede wszystkim więc tworzywa sztuczne, jak również płyty drewnopodobne malowane farbami.
Co więcej, wnętrza w omawianym stylu obfitują w duże płaszczyzny ciemnych kolorów oraz akcenty mocnych barw, dzięki czemu wnętrza przybierają bardzo mocnego i wyrazistego charakteru.
Jakie dodatki wybrać dla wnętrz urządzonych w stylu Japandi?
Kluczem do osiągnięcia spektakularnych efektów końcowych tworzonych aranżacji wnętrz jest wybór odpowiednich dodatków i dekoracji. Chcąc urządzić nasze wnętrza w stylu Japandi, warto postawić na dekoracyjną ceramikę, gliniane dodatki oraz wszechobecną roślinność. Delikatne gałęzie, które umieścimy w minimalistycznym wazonie, mogą stać się najbardziej okazałym elementem dekoracyjnym naszych wnętrz. Co więcej, wybierając ozdobne tekstylia, takie jak poduszki, zasłony, narzuty czy obrusy, wykorzystywać powinniśmy produkty wykonane z naturalnych materiałów. Doskonale nada się do tego celu len bądź bawełna.
Styl Japandi od samego początku swojego istnienia przypadł do gustu najbardziej wymagającym użytkownikom. Postaw na funkcjonalność idącą w parze z doskonałym designem, a z pewnością nie będziesz żałować.